Atletické závody TO DÁME! 2013

atleťátkaAtletika Knoflík fungující od roku 2010 pod Kulturním a mateřským centrem Knoflík pořádá v sobotu 18. května na stadionu AC Sparta Praha ve spolupráci s Českým atletickým svazem a asociací APLA Praha, druhý ročník atletických závodů pro nejmenší sportovce s názvem TO DÁME! 2013

Praha 9 je jednou z mála městských částí v níž najdete atletický oddíl určený pro nejmenší děti. „Tato myšlenka se zrodila z troufalého nápadu zkusit to a vybudovat atletickou školku pro děti od tří do sedmi let. Naším cílem je přivést děti ke sportování, naučit je všestrannosti, ale také jim ukázat, že sport a atletika znamenají kromě radosti z pohybu také jasně daná pravidla a správné návyky,“ říká Eliška Kasinová z Knoflíku o.s.

Atletické závody proběhnou v sobotu 18.5. od 9.00 hodin na stadionu AC Sparta Praha v Podviní a letos se jich zúčastní dohromady kolem pěti set závodníků, což je dvojnásobný počet než vloni.V kategorii čtyřboj závodí děti od tří do pěti let spolu s rodiči a zde bude závodit 34 družstev. Ve starší kategorii pětiboje je registrováno již 25 družstev po pěti závodnících.

Závody budou jako obvykle zahájeny českou státní hymnou, která navodí skutečnou atmosféru velké sportovní události, a kterou si děti i jejich rodiče zazpívají s lektorkou hudební školy Yamaha z Knoflíku a zároveň novou trenérkou oddílu Janou Matznerovou.

Jedinečnost závodů pořádaných na Devítce spočívá v tom, že jsou určeny právě pro nejmenší atleťátka od tří do sedmi let. Klasické atletické závody fungují pouze pro děti z atletických přípravek, tedy pro děti školního věku. „Pro takovéto malé děti oficiální závody neexistují. Atletický svaz každoročně v květnu vypíše na www.atletikaprodeti.cz korespondenční soutěž, kde vyhlásí v jakých disciplínách se bude soutěžit. Následně trenéři obdrží pro děti závodní kartičky, kam se jim zapisují výsledky a tyto kartičky jim i zůstanou na památku. Kompletní výsledky se poté zasílají na ČAS, kde soutěž vyhodnotí a vyberou vítězné atletické kluby, které obdrží pro děti diplomy a věcné ceny. Při závodech i samotných trénincích děti trénují s atletickou sadou pro nejmenší, která je garantována Atletickým svazem“ vysvětluje hlavní trenérka atletického oddílu Dita Franková.

Atletické závody TO DÁME!2013 pořádá Atletika Knoflík ve spolupráci s AC Sparta Praha, Českým atletickým svazem – atletikou pro děti, asociací APLA Praha a za podpory Městské části Praha 9. Velké díky patří zejména AC Sparta Praha, jejíž atletický stadion využívá knoflíkový oddíl nejen pro závody, ale i pro běžné tréninky.

Závody jsou určeny nejen pro děti z knoflíkového oddílu, ale vlastně pro veškerou širokou veřejnost. I tím jsou tyto závody na Devítce výjimečné. „Jsou přihlášena například družstva ze Sokola Vysočany, Sokola Libeň, Sokola Dejvice nebo DDM Stodůlky, samozřejmě také dvě družstva z AC Sparta Praha. Jsou přihlášená i dvě družstva z APLA Praha, což je nezisková organizace, která pomáhá lidem s artismem,“ vysvětluje Dita Franklová. „Přihlásit se ale mohou i děti, které nejsou registrované v žádném sportovním oddíle. Stačí splnit jedinou podmínku, a tou je složit pětičlenné smíšené družstvo“ dodává.

Jak se dělá atletika pro nejmenší
V roce 2010 začínala Atletika Knoflík s jedním družstvem o pětadvaceti dětech. Dnes má oddíl stošedesát dětí v sedmi skupinách. Nejmladší jsou opravdu tříleté děti, které zvládnou trénovat bez rodičů. Protože oddíl spolupracuje s atletickým oddílem AC Sparta, v letošním roce přejde prvních třicet dětí odchovaných v Knoflíku rovnou do Sparťanské přípravky.

Městská část Praha 9 může být hrdá na to, že na jejím území vyrůstají možná další světoví šampioni. „Jsme rádi, že na Devítce máme sportovní oddíly, které evidentně, podle vzrůstajícího zájmu dětí i rodičů, fungují. Podporujeme tyto aktivity především proto, že sport je samozřejmě tou nejpřirozenější prevencí proti kriminalitě. Zároveň jsme ale také rádi, že existuje dobrá spolupráce Knoflíku a AC Sparty, a že díky tomu je atletický stadion, který byl nedávno vybudován na našem území, dokonale využitý,“ říká k tomu místostarosta Městské části Praha 9 Mgr. Adam Vážanský.

Práce v atletické školce obnáší mravenčí práci, ale především také dostatečné odborné znalosti „Podobných atletických školek je opravdu málo. S takto malými dětmi je to o hraní na atletiku a zvykání si vůbec na atletický trénink. Důležité je také zvládnout trénink bez rodiče a naučit se spolupracovat s ostatními dětmi a umět prohrávat. Teprve potom s dětmi můžeme jít na velký stadion, kde se již seznamujeme s jednotlivými sportovními disciplínami. Na jeden trénink je zapotřebí mít 2 specializované trenéry a jednoho pomocníka“ popisuje Dita Franklová, která je sama absolventkou oboru Sportovní management.

A Atletika Knoflík takové trenéry má. Dokonce pomáhá školit i nové. Společně s trenéry z AC Sparta Praha proškolili v dubnu pětatřicet nových trenérů atletických přípravek z Čech.

Trenéři Knoflíkové atletiky opravdu nezahálí a jdou ve svých aktivitách mnohem dál za hranice běžných tréninků. Za dobu svého působení se oddíl zúčastnil několika takzvaných korespondenčních soutěží, z nichž nejvýznamnější byla soutěž s názvem DOBĚHNEME, DOSKÁČEME A DOHODÍME DO HELSINEK „Úkolem oddílu bylo v průběhu tréninků měřit všechny délky běhů, hodů nebo skoků, zapisovat je a dát dohromady tolik kilometrů, kolik je to z Prahy do Helsinek, tedy 1926km. Nám se to i za pomoci krátkého doletu podařilo a díky tomu nám byl přidělen oddílový patron, kterým je olympionik a bronzový medailista z halového ME ve štafetě na 4x400m Josef Prorok. Jsme rádi, že spolupráce s ním funguje a že i v rámci jeho nabitého programu si na nás vždy a rád najde čas. Uspořádáme s ním vždy společný trénink, kde si s námi zatrénuje a zároveň předá dětem své zkušenosti ze světa velkého sportu,“ říká Dita Franklová.

Atletický oddíl z Prahy 9 jezdí pravidelně také na soustředění, kde se děti připravují právě na nadcházející závody.

Důkazem dobré práce trenérů a samotných dětí je nakonec i DVD Atletika pro děti, které natočil a vydal Český atletický svaz, jakožto metodický a výukový materiál pro budoucí trenéry. „Část věnovaná atletické školce byla natočena loni v květnu s našimi nejstaršími dětmi. Rádi bychom toto DVD pokřtili právě na sobotních závodech TO DÁME na Spartě,“ láká na závody trenérka Dita Franková.

Tisková zpráva MČ Praha 9

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek