Dopravní hřiště na Proseku patří k nejmodernějším

hřiště

V úterý 15.4.2008 bylo slavnostně otevřeno nové dětské dopravní hřiště na Proseku vedle sportovního centra Základní školy Litvínovská 500. Žáci základních škol i předškoláci si v jeho areálu mohou v pozici motorizovaných účastníků silničního provozu i chodců trénovat zvládnutí tří základních dopravních situací – křižovatky řízené semafory, neřízené křižovatky a kruhového objezdu. Přijet mohou na vlastních kolech a tříkolkách, ale mohou si je také půjčit přímo na hřišti. Praktické zkušenosti „z terénu“ si školáci mohou doplnit teoretickými poznatky o pravidlech silničního provozu v učebně pro 15 osob v hlavní budově, kde mají k dispozici počítače s výukovými programy (včetně simulací situací, s nimiž se mohou na silnicích setkat), promítací zařízení a také mapy. Výukové programy pro ně připravila Městská policie Praha. Všichni návštěvníci v budově najdou i občerstvení a toalety přístupné i pro invalidní občany.

FORPSI

hřiště

Hřiště je osázeno lavičkami a v jeho areálu byly zachovány všechny vzrostlé stromy, které doplnila nová zeleň.

Hřiště vybudované a spravované Městskou částí Praha 9 postavila firma Rekomont, a.s., technologii řízení provozu (světelnou signalizaci na křižovatce a ovládání výstrahy železničního provozu) dodala firma AŽD Praha. Firma Shell na něm postavila maketu čerpací stanice a věnovala mu také dvě vozítka, která obohatila již tak kvalitní vozový park.

hřištěSlavnostního aktu přestřižení pásky se ujal náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Rudolf Blažek, starosta Městské části Praha 9 Ing. Jan Jarolím a zpěvačka Iveta Bartošová. Z významných hostů nechyběl ředitel Městské policie Praha Vladimír Kotrouš a generální ředitel firmy Shell Pavel Šenych. Rudolf Blažek i Iveta Bartošová ocenili nové hřiště pro děti zejména jako rodiče, kteří vítají každou novou příležitost pro trávení volného času svých ratolestí, zvláště je-li spojena s nenásilným vzdělávacím a výchovným vlivem formou hry a zábavy.

A jak hodnotí nové dětské dopravní hřiště starosta MČ Praha 9 Ing. Jan Jarolím?

„Dopravní hřiště na Proseku, které stálo téměř 18 milionů korun a bylo spolufinancováno z fondů EU, je nejmodernější v republice. Může se pochlubit vybavením na špičkové úrovni jak po stránce výukové, tak i pokud jde o ´vozový park´. A jako jediné v republice se pyšní vlastní čerpací stanicí, což je opravdu rarita. hřiště

Díky tomu, že jsou na něm také dva dětské koutky s prolézačkami, mohou ho využívat nejen předškoláci a školáci, ale i maminky s malými dětmi. Významně tak rozšiřuje nabídku volnočasových aktivit pro obyvatele Proseka, což mne osobně velmi těší.“

MČ Praha 9
14.4.2008
TISKOVÁ ZPRÁVA

Provozní řád a provozní doba dopravního hřiště: zde


V případě mokrých vozovek jsou jízdy přerušeny !
Správce je oprávněn z technických důvodů hřiště uzavřít.

14 komentářů u „Dopravní hřiště na Proseku patří k nejmodernějším

 1. Dobrý den, mám dotaz, mohou si u vás na dopravním hřišti zajezdit i studenti a dospělí? Pokud ano, je možné si zapůjčit u vás kolo a jestli byste mi nenapsali jakou máte otevírací dobu, popřípadě jak se k vám dá dostat MHD děkuji Havelková.

 2. Dobrý den, mám dotaz, mohou si u vás na dopravním hřišti zajezdit i studenti a dospělí? Pokud ano, je možné si zapůjčit u vás kolo a jestli byste mi nenapsali jakou máte otevírací dobu, popřípadě jak se k vám dá dostat MHD děkuji Havelková.

 3. Sleduji z povzdálí hemžení dětí s rodiči na dopravním hřišti. Sám dětem závidí, že já již (důchodce) nemohu si zajezdit. Vrátit se tak na několik málo okamžiků do let kdy bych si mohl zajezdit po tak krásném zařízení. Co by za to člověk dal. Veselé vískání dětí vrčení autíček a především spokojenost lidí. Zní to krásně. Co za tím však je starostí pana správce a paní správcové, kteří se snaží lidem pobyt zde z příjemnit. Nechápu náturu rodičů, kteří jsou schopni před svými dětmi vyvolávat otravnou, hádavou náladu v tak úžasném a krásném prostředí. V mnoha případech si asi léčí své problémy , tak aby otrávili pohodu v tomto hravém prostředí. Přeji všem , kteří navštíví hřiště udržet si veselou mysl a umět podpořit zdejší kolektiv k ochraně zdejší oázy klidu a míru.

  1. Pane Marný,

   jste borec a dávám Vám palec nahoru :-). Absolutně souhlasím. Těšte se dobrému zdraví a třeba by Vás zajezdit nechali… skočte se zeptat!

   S pozdravem a úctou
   Jakub H.

 4. Sleduji z povzdálí hemžení dětí s rodiči na dopravním hřišti. Sám dětem závidí, že já již (důchodce) nemohu si zajezdit. Vrátit se tak na několik málo okamžiků do let kdy bych si mohl zajezdit po tak krásném zařízení. Co by za to člověk dal. Veselé vískání dětí vrčení autíček a především spokojenost lidí. Zní to krásně. Co za tím však je starostí pana správce a paní správcové, kteří se snaží lidem pobyt zde z příjemnit. Nechápu náturu rodičů, kteří jsou schopni před svými dětmi vyvolávat otravnou, hádavou náladu v tak úžasném a krásném prostředí. V mnoha případech si asi léčí své problémy , tak aby otrávili pohodu v tomto hravém prostředí. Přeji všem , kteří navštíví hřiště udržet si veselou mysl a umět podpořit zdejší kolektiv k ochraně zdejší oázy klidu a míru.

  1. Pane Marný,

   jste borec a dávám Vám palec nahoru :-). Absolutně souhlasím. Těšte se dobrému zdraví a třeba by Vás zajezdit nechali… skočte se zeptat!

   S pozdravem a úctou
   Jakub H.

 5. Navštívila jsem se svým 4-letým vnukem dopravní hřiště. Popravdě musím říci, že jsme byli oba nadšení! Hřiště je krásné, čerpací stanice, množství semaforů i „železniční přejezd“ – vše bylo pro dítě velmi zábavné, ale i výchovné a to vše ve velmi hezkém prostředí a za nízkou cenu.

 6. Navštívila jsem se svým 4-letým vnukem dopravní hřiště. Popravdě musím říci, že jsme byli oba nadšení! Hřiště je krásné, čerpací stanice, množství semaforů i „železniční přejezd“ – vše bylo pro dítě velmi zábavné, ale i výchovné a to vše ve velmi hezkém prostředí a za nízkou cenu.

 7. My máme se zaměstnanci hřiště velice dobré zkušenosti, jsou vpohodě. Chce to hlavně klid. Když chceme, aby hřiště v tomto perfektním stavu nějakou dobu vydrželo, tak je možná dobré akceptovat nějaká pravidla. Minule jsem slyšela, jak se jedna maminka rozčilovala, že musí zaplatit 10Kč vstupné, i když nebude jezdit po hřišti. Já jsem naopak moc ráda, že je areál uzavřený a že je hlídán a 10Kč za přítomnost na hřišti mi přijde tak směšná částka, že … to snad lidi nemyslíte vážně?

 8. My máme se zaměstnanci hřiště velice dobré zkušenosti, jsou vpohodě. Chce to hlavně klid. Když chceme, aby hřiště v tomto perfektním stavu nějakou dobu vydrželo, tak je možná dobré akceptovat nějaká pravidla. Minule jsem slyšela, jak se jedna maminka rozčilovala, že musí zaplatit 10Kč vstupné, i když nebude jezdit po hřišti. Já jsem naopak moc ráda, že je areál uzavřený a že je hlídán a 10Kč za přítomnost na hřišti mi přijde tak směšná částka, že … to snad lidi nemyslíte vážně?

 9. Dobrý den, dnes jsme hřiště navštívily s dětmi a skutečně se jedná o velice povedené hřiště. Bohužel musím konstatovat, že ač je hřiště hezké, naprosto nejsem spokojená s chováním zaměstnance, který má na starosti půjčování dopravních prostředků. Protože jsme byly tři maminky s několika dětmi, zapůjčily jsme si jedno autíčko pro dvě děti, na kterém se během naší přítomnosti (a dohledu) děti střídaly, takže bylo jasné, že jim jedna hodina nebude stačit. Asi po hodině a půl najednou přišly dvě z těchto dětí s tím, že jim „nějaký pán“ auto sebral. Po zjištění, že to byl právě pracovník, který vozidla půjčuje, jsem za ním zašla a chtěla jsem vysvětlení, proč dětem auto sebral. Odmítal se se mnou bavit s tím, že je tam nějaký řád a ten jsme porušili. Což není pravda, protože v provozním řádu není o tom, že by se museli vrátit vozidla po hodině, ani slovo. Jen je tam upozornění, že se bude platit víc. A s tím jsem byla srozuměna a počítala jsem s tím. Nechápu proto, jak si zaměstnanec mohl dovolit dětem jen tak auto sebrat a na základě našeho rozhovoru nás vyhodit kvůli tomu z hřiště. Snažíme se vést děti k tomu, aby si na své věci dávaly pozor a když mají půjčenou věc, aby se o ní staraly, takže je dost těžké jim nyní vysvětlit, že nic neprovedly a přesto jim někdo svěřenou věc sebral… Navíc kdyby bylo některé z těch dětí více bojácné, tak mohl způsobit i psychické trauma. Pokud chtěl tak vehementně auto vrátit, stačilo dětem říct, aby pro nás zašly. Chtěla bych proto upozornit ostatní rodiče, aby si hlídali tu hodinu, protože zaměstnanec evidentně neví, co smí a nesmí udělat. A nebo by si měl řád pořádně přečíst (kdyby nevěděl, tak je zde http://www.praha9.cz/assets/files/Skolstvi_Volny-cas/2010/Provozni_rad_DHP_-r._2010.doc ). Jak jsem psala na začátku, hřiště je moc hezké, bylo tam příjemně, ale tato zkušenost to vše naprosto zkazila. IL

  1. Vážená paní Lancová,
   obdrželi jsme Váš komentář k chování správce Dopravního hřiště, spravovaného Městskou částí Praha 9.
   Dle vašeho sdělení došlo k ne zcela korektnímu chování správce dopravního hřiště p. Wildy vůči Vaší osobě a dětem. Pan Wilda se obhajuje tím, že dětem vysvětlil, aby autíčko vrátily, neboť nedošlo k domluvě o dalším prodloužení výpůjčky. Určitě by nebyl problém, kdybyste se při placení půjčovného domluvila se správcem, který vozítka vydává, že si chcete autíčko ponechat ještě další hodinu.
   Za vzniklou situaci se omlouváme a chápeme, že se děti těžko loučí s dopravními prostředky, zejména s elektrickými autíčky. Bohužel v době, kterou jste s dětmi hřiště navštívila, byla po autíčkách větší poptávka a pan Wilda se snažil vyjít poptávce vstříc. Pro velký počet návštěvníků čekajících na zapůjčení vozítka či jízdního kola, rodičů, kteří se na hřišti pohybovaly a protože má odpovědnost za bezpečnost dětí, Vás nemohl na hřišti kontaktovat, aby Vám situaci vysvětlil.
   Za vniklou situaci se ještě jednou omlouváme a doufáme, že i nadále zůstanete věrným návštěvníkem našeho Dopravního hřiště.

   S pozdravem
   RNDr. Helena Kvačková
   vedoucí odboru školství a evropských fondů
   ÚMČ Praha 9

 10. Dobrý den, dnes jsme hřiště navštívily s dětmi a skutečně se jedná o velice povedené hřiště. Bohužel musím konstatovat, že ač je hřiště hezké, naprosto nejsem spokojená s chováním zaměstnance, který má na starosti půjčování dopravních prostředků. Protože jsme byly tři maminky s několika dětmi, zapůjčily jsme si jedno autíčko pro dvě děti, na kterém se během naší přítomnosti (a dohledu) děti střídaly, takže bylo jasné, že jim jedna hodina nebude stačit. Asi po hodině a půl najednou přišly dvě z těchto dětí s tím, že jim „nějaký pán“ auto sebral. Po zjištění, že to byl právě pracovník, který vozidla půjčuje, jsem za ním zašla a chtěla jsem vysvětlení, proč dětem auto sebral. Odmítal se se mnou bavit s tím, že je tam nějaký řád a ten jsme porušili. Což není pravda, protože v provozním řádu není o tom, že by se museli vrátit vozidla po hodině, ani slovo. Jen je tam upozornění, že se bude platit víc. A s tím jsem byla srozuměna a počítala jsem s tím. Nechápu proto, jak si zaměstnanec mohl dovolit dětem jen tak auto sebrat a na základě našeho rozhovoru nás vyhodit kvůli tomu z hřiště. Snažíme se vést děti k tomu, aby si na své věci dávaly pozor a když mají půjčenou věc, aby se o ní staraly, takže je dost těžké jim nyní vysvětlit, že nic neprovedly a přesto jim někdo svěřenou věc sebral… Navíc kdyby bylo některé z těch dětí více bojácné, tak mohl způsobit i psychické trauma. Pokud chtěl tak vehementně auto vrátit, stačilo dětem říct, aby pro nás zašly. Chtěla bych proto upozornit ostatní rodiče, aby si hlídali tu hodinu, protože zaměstnanec evidentně neví, co smí a nesmí udělat. A nebo by si měl řád pořádně přečíst (kdyby nevěděl, tak je zde http://www.praha9.cz/assets/files/Skolstvi_Volny-cas/2010/Provozni_rad_DHP_-r._2010.doc ). Jak jsem psala na začátku, hřiště je moc hezké, bylo tam příjemně, ale tato zkušenost to vše naprosto zkazila. IL

  1. Vážená paní Lancová,
   obdrželi jsme Váš komentář k chování správce Dopravního hřiště, spravovaného Městskou částí Praha 9.
   Dle vašeho sdělení došlo k ne zcela korektnímu chování správce dopravního hřiště p. Wildy vůči Vaší osobě a dětem. Pan Wilda se obhajuje tím, že dětem vysvětlil, aby autíčko vrátily, neboť nedošlo k domluvě o dalším prodloužení výpůjčky. Určitě by nebyl problém, kdybyste se při placení půjčovného domluvila se správcem, který vozítka vydává, že si chcete autíčko ponechat ještě další hodinu.
   Za vzniklou situaci se omlouváme a chápeme, že se děti těžko loučí s dopravními prostředky, zejména s elektrickými autíčky. Bohužel v době, kterou jste s dětmi hřiště navštívila, byla po autíčkách větší poptávka a pan Wilda se snažil vyjít poptávce vstříc. Pro velký počet návštěvníků čekajících na zapůjčení vozítka či jízdního kola, rodičů, kteří se na hřišti pohybovaly a protože má odpovědnost za bezpečnost dětí, Vás nemohl na hřišti kontaktovat, aby Vám situaci vysvětlil.
   Za vniklou situaci se ještě jednou omlouváme a doufáme, že i nadále zůstanete věrným návštěvníkem našeho Dopravního hřiště.

   S pozdravem
   RNDr. Helena Kvačková
   vedoucí odboru školství a evropských fondů
   ÚMČ Praha 9

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek