Festival Barevná devítka je nabitý atraktivním programem

p1080268Hudební program, nabitý špičkami world music, tanec, gastronomie z celého světa, ale především neopakovatelná atmosféra. To všechno je Barevná devítka, multikulturní festival, který tradičně pořádá Městská část Praha 9 v parku Podviní poslední srpnovou sobotu, tentokrát tedy 27.srpna. Atraktivní přehlídka kultur národů celého světa začíná ve 14 hodin. Vstup je zdarma.

Již podvanácté získají návštěvníci parku Podviní možnost procestovat svět za jediné odpoledne. Známější i méně známé kultury poznají pomocí hudby, tance, workshopů, stánků s rukodělnými výrobky. V neposlední řadě budou moci ochutnat jídlo a pití ze všech koutů světa. Program Barevné devítky probíhá jak na pódiu, tak v prostoru celého parku. Na tom, aby byl program opravdu pestrý a na špičkové úrovni, spolupracuje městská část Praha 9 s řadou ambasád, krajanských spolků i neziskovek. Letos se do přípravy programu zapojil například Rumunský kulturní institut v Praze, Ambasáda Spojených států mexických, Ambasáda Egyptské arabské republiky či Ambasáda Jihoafrické republiky.

Díky tomu uvidí diváci na hlavním pódiu mexického skladatele a kytaristu Omara Rojase či rumunského hráče na exotický nástroj kobza Iona Creteanu. Jejich vystoupení na hlavním pódiu ještě doplní česká fúze Nakara, řečtí Akropolis, špičkový íránský Shahab Toulouie Quartet a především hlavní hvězda dne – Maranatha Gospel Choir, jeden z největších gospelových sborů u nás.

p1080264Vedlejší tzv. horní pódium bude patřit tanci, do kterého se budou moci aktivně zapojit prostřednictvím workshopů také návštěvníci. Velmi atraktivní bude jistě vystoupení tanečníka a choreografa Kaolacka, jehož umění je známé po celé Evropě.

Prostor parku však nabídne také etnotržiště, na kterém budou moci návštěvníci nakoupit exotické zboží od Nepálu přes Brazílii po Afriku. Neméně barevná a rozmanitá bude však i nabídka kulinářských specialit. Na návštěvníky čekají velká překvapení i osvědčené delikatesy. Ochutnají pravé americké cupcakes, italskou zmrzlinu, vína ze tří kontinentů, ale i pochoutky z Vietnamu či z ruské části střední Asie.

„I letos jsme program sestavili tak, aby potěšil nejen stále i nové návštěvníky. Na své by si měla přijít celá rodina, mladí lidé i senioři. Ochutnají pochoutky z exotických kuchyní, norské ryby i italskou zmrzlinu. Na pódiu se představí se svými žhavými rytmy mexické, rumunské či řecké kapely, které asi roztančí velkou část publika. Protože se každý rok snažíme oslovovat a zapojovat nové menšiny a letos se nám to opět podařilo, jsem si jist, že návštěvníci uvidí či ochutnají něco, co ještě nikdy a nikde neměli šanci,“ říká za pořadatele Mgr. Adam Vážanský z MČ Praha 9.

Program hlavního pódia

14:15 Omar Rojas (Mexiko)
Mexický skladatel a kytarista Omar Rojas zahraje a zazpívá mexické lidové písně. Program podpoříla ambasáda Spojených států mexických v Praze.

15:05 Nakara (ČR)
Originální fúze vážné hudby, jazzu a orientálních vlivů v podání špičkových soudobých českých instrumentalistů. Miroslav Nosek – akustická kytara . Jan Keller – violoncello . Tomáš Reindl – tabla, cajon, perkuse.

16:25 Folk Ensemble – Prahova (Rumunsko)
Tradiční rumunské folklorní tance doprovázené živou hudbou v podání Iona Creteanu. Program za podpory Rumunského kulturního institutu.

17:05 Ion Creteanu (Rumunsko)
Rumunský folklórní zpěvák Ion Creteanu zazpívá tradiční rumunské písně v doprovodu na historický rumunský strunný nástroj – kobzu. Program za podpory Rumunského kulturního institutu.

18:10 Akropolis (Řecko)
Dynamické středomořské rytmy v podání autentické řecké kapely.

19:25 Shahab Tolouie Quartet (Írán)
Vynikající výkon, originalita i virtuozita každého člena kvarteta bere publikum na vzrušující cestu z Kaspického moře do Perského zálivu a podél celého Středomoří do Španělska.
Shahab Tolouie, jako hudebník z oblasti fusion music, překročil hranice lokálního stylu míšením prvků různých etnických a moderních vlivů. Autorskou tvorbou navázal na dědictví své vlasti – Íránu a hudební tradici Španělska, kde studoval kytaru a získal Nivel Alto ve hře stylu flamenco.

20:55 Maranatha Gospel Choir
Maranatha Gospel Choir je pěvecké uskupení lidí zpívajících gospelové písně. Soubor vznikl v roce 2005, od kdy také aktivně vystupuje po celé České republice i v zahraničí. Repertoár souboru tvoří převzaté písně, zejména od umělců jako je Kirk Franklin (USA), Deon Kipping (USA), Brian Fentress (USA), Hans Christian Jochimsen (Dánsko), Claes Wegener (Dánsko) a další. Soubor patří mezi jeden z největších gospelových sborů v Čechách.

Program horního pódia

14:00 Folk Ensemble – Prahova (Rumunsko)
Tradiční rumunské folklórní tance doprovázené reprodukovanou hudou s možností zapojení diváků. Program za podpory Rumunského kulturního institutu.

14:45 Haseena Belly Dancers – workshop břišních tanců
Půlhodinový workshop břišních tanců s profesionálkou Štěpánkou Haseena.

15:30 Au Co
Taneční skupina Au Co – moderní stylizace tradičních motivů vietnamského tance.

16:15 Forró
Pojďte se s námi přenést do daleké Brazílie a zatančit si Forró.
Forró je spojené především s brazilským severovýchodem a venkovem. Stejně jako celá Brazílie v sobě kombinuje vlivy různých kultur. Dupneme si do země jako Indiáni, zavlníme boky jako Afričané a při tom všem budeme mít rovné držení těla, jako Evropané.

17:15 Cigáni jdou do nebe & Gendalos
Hudba je dar, tanec je radost, radost vyjádřená pohybem nemá omezení věkem, rasou ani zdravím a my jsme toho důkazem Cigáni jdou do nebe ve spolupráci se Sandaloš čhaja. ZŠ a MŠ Grafická Praha Smíchov & Inklusio o.p.s.

17:30 Kaolack
Pape Ibrahima Ndiaye (Kaolack) je choreograf a tanečník světového věhlasu. Jeho tvorba vychází z tradičního afrického tance a svým osobitým pojetím prezentuje i moderní africký tanec. Získávané zkušenosti jak taneční, tak choreografické, má možnost předávat v mnoha zemích. Jeho nejnovější tvorba ovlivňuje v současné době několik desítek tanečních souborů ve světě. Držitel prestižní ceny za tanec a choreografii: Cultures France (Paris) a asociace Nes el Fen (Tunis).

Bližší informace naleznete na www.barevnadevitka.cz  a na festivalovém Facebooku https://www.facebook.com/BarevnaDevitka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek