Folkové Podviní 2012

folkPevným krokem přichází měsíc červen a s ním i devátý ročník festivalu devátého pražského obvodu – FOLKOVÉ PODVINÍ. Tomu se říká dvě nabité devítky ve správný čas a na správném místě! Tato příjemná akce patří už bezpečně k jistým milníkům a ke kulturní tradici života Prahy 9.
Však návštěvníci, a folkumilní lidé lesní, se na toto odpoledne a večer sjíždějí do přírodního parku vysočanského Podviní nejen z celé Prahy, ale i z širokého dalekého okolí. Spojení kamenného hradiště v přírodním parku s melodiemi folkových a trampských písní má v sobě kouzlo, které se nedá příliš popsat – je lepší ho zažít!

Letošní ročník otevře vystoupení skupiny TLUPA TLAP. Šestičlenná kapela s širokým nástrojovým obsazením hraje chytrou, hravou muziku, s neméně hravými, ale i poetickými texty. Nejde rozhodně o folkovou kapelu s klasickým nástrojovým obsazením. Mezi nástroji nechybí bicí souprava, saxofon, klavír, el. kytary, příčná flétna … Něžný dívčí vokál i drsnější zpěv pánů, každá písnička jinak barevná. Přirovnat jejich písničky například k hudbě skupiny Nerez by sice určitě šlo, ale zcela výstižné by to, zcela určitě, nebylo. Jak lze očekávat, neunikli ani různým oceněním na přehlídkách a festivalech. Co říci více? Jsou to prostě „krásný písničky“ a to je asi daleko podstatnější, než jakákoli žánrová krabička. Přijďte si sami poslechnout, protože to zkrátka stojí zato! 

Poté naplní ticho kamenného hradiště lehce rozvrzaný zpěv a tahací harmonika pana Václava Koubka. Někdo má zlato v hrdle, někdo v srdci. A to je případ právě tohoto jarmarečního chasníka, v odřeném fráčku a lehce zmuchlaném cylindru. Nezničitelný šansonier ulice a života patří k zaprášeným klenotům české hudební scény. Není nikdo podobný! Vašek Koubek je jen jeden – každým coulem unikát. Veselé i tesklivé písně prokládá čtením krátkých a neskutečně vtipných povídek ze života, které nedávno vyšly konečně i na dvou cd. Jsou tedy dostupné jak v podobě knižní, tak i v mistrově nezaměnitelném přednesu. V jeho písničkách je všechno to krásné, co díky šílené době pomalu mizí z našich životů. A věřte, že každý, kdo to cítí, rozumí tomu podivnému zarostlému muži s tahací harmonikou, v níž ukrývá stovky cizích i našich osudů.
A pak už nás čeká MARTINA TRCHOVÁ TRIO. Slečna nejen s krásnou tváří, ale především jedním z nejkrásnějších hlasů na naší folkové scéně. Po prvním cd „Čerstvě natřeno“ s kytaristou J. M. Rakem, K. Skalníkovou, Mário Bihárim, Z. Vřešťálem a V. Sázavským … se díky svým písničkám velmi rychle dostala do širokého povědomí folkových příznivců. Od roku 2009 hraje v triu s excelentním kytaristou Patrikem Henelem a kontrabasistou Radomírem Polívkou. Společně přivedli na svět další Martinino album s názvem „Takhle ve mně vyjou vlci“. Nádherná deska, která jde ještě hlouběji do srdce i pod kůži. A konec konců, i pod nehty. Něha, vášeň, láska i její odvrácená strana, smutek i radost jsou věci, které patří k životu každého z nás, ať už chceme nebo ne. V písničkách Martiny Trchové jsou střepy citů i pocitů, které nosí v sobě mnozí z nás, a to v té nejkrásnější podobě. Trio už pracuje na nových písních, tak nám nezbývá než doufat, že nová deska na sebe nedá dlouho čekat. Každopádně je jasné, že ochutnávku uslyšíme i tento večer.

Jako předposlední se na pódiu objeví PETR KALANDRA MEMORY BAND s hosty Oskarem Petrem a snad i Zuzanou Michnovou. Tedy více než živá vzpomínka na legendární kapelu MARSYAS. Zazní nesmrtelné hity v podání těch nejzasvěcenějších a nejpovolanějších a věřte, že ve zpěvu Míry Kužely uslyšíte hlas samotného Petra Kalandry. Je až neuvěřitelné, jak stejné je zabarvení hlasu, kterým zpěvák Memory Bandu vládne. A když se k němu přidá Zuzana Michnová a Oskar Petr, není pochyb, že na nebi i na zemi bude znít blues toho, kdo mu prodal své srdce i duši. Dokud se budou hrát jeho písně, bude stále mezi námi, nesvatej Petr, kterej už zaklepal na nebeskou bránu. A těším se, že s námi bude i v Podviní!

A závěr letošního devátého FOLKOVÉHO PODVINÍ už bude patřit další legendě, bez které by český folk nebyl českým folkem, a to sice skupině NEZMAŘI. Skupinou, existující už od roku 1978, prošla i taková pěvecká jména jako Pavlína Jíšová (Žalman a spol.), Lenka Slabá (Spirituál Kvintet), ale i např. skvělá současná zpěvačka Šárka Benetková. Dlouhou dobu s kapelou Nezmaři spolupracuje i Miki Ryvola z legendárních HOBOES. V roce 2002 společně natočili i album nesmrtelných hoboesáckých evergreenů. A zdá se, že nám nebe bude milostivo a letos v Podviní vystoupí nejen Nezmaři, ale i Miki Ryvola osobně. Spojení legend folku a trampské písně, ke kterému není co dodat. Kusy jako Hejno vran, Jarní kurýr, Osamělý město či Tak už mi má holka mává – co více si na závěr tohoto příjemného festivalu přát?
Přejme si snad jen, ať nám přeje i počasí a Svatý Petr je nám milostiv. Těšíme se na viděnou na devátém ročníku Folkového Podviní, přátelé!

Vstup – dle staré dobré tradice ZDARMA!

www.podvini.cz

dr. Otto Sepl
Foto: Konstantin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek