Máte zájem o tuto doménu.
Chcete provozovat svůj web na adrese www.praha-prosek.cz ?
Kontaktujete nás info@praha-prosek.cz

FOLKOVÉ PODVINÍ 2019

folkové podviníŠESTNÁCT PRAŽCŮ NA KOLEJÍCH A KYTAŘE aneb FOLKOVÉ PODVINÍ 2019.

Drazí přátelé, je to už šestnáctý rok, co kamenné hradiště přírodního parku ve Vysočanech bude v druhém červnovém týdnu zase patřit zvuku banja, kytar, mandolíny, neboli ve stručném překladu folkové a trampské muzice. Festival FOLKOVÉ PODVINÍ má za ta léta své pevné místo nejen v diářích mnoha spřízněných duší, ale i v kulturním životě a tradicích Prahy 9. Na toto folkové setkání sem přijíždí nejen věrní Pražané, ale i mnoho mimopražských trampů, folkařů či těch, kteří mají tuhle muziku a kouzlo právě tohoto festivalu prostě rádi.

A co pěkného nás čeká letos pod podivným stromem, jehož kořeny rostou do nebe?

Celý letošní festival otevře vystoupení muzikantů, které nelze řadit nikam jinam, než mezi žijící klasiky. Za pětistrunným banjem legenda české country and western music Marko Čermák (Greenhorns, White Stars), u kytary a mikrofonu Venca Limberk, rovněž z legendárních White Starů, dva dívčí vokály, kontrabas a mandolína, neboli trampgrass jak vystřižený ze zlatých šedesátých a to vše pod vlajkou PABĚRKY! Kapela, která má na kontě pět řadových alb, účast na několika kompilacích, ale hlavně nespočet hraní u trampských ohňů, ve všech možných stodolách a na všech možných festivalech. Dá-li se dnes o někom prohlásit, že je skutečnou trampskou klasikou, pak o těchto gentlemanech a dámách, ale hlavně o této kapele, to platí na víc než na sto procent! Stačí se přijít přesvědčit.

folkové podviní 2019Jako druhý se na pódiu objeví Petr LÜFTNER  se svými kumpány. Nadaný folkový vizionář z Ústí nad Labem, který před šesti lety rozčísl klidné vody nejen českého Polabí svým protest songem „Ty jsi to Ústí“. A pak pod producentskou taktovkou Xindla X vydal v roce 2016 první řadové album „Až se příště narodím“. A aby toho snad nebylo málo, vydává letos ochutnávku i své nové tvorby, šestipísňové EP „To nevadí“. Půvabné a chytré songy pro harmoniku, kytaru a pár spřátelených nástrojů. Přijďte zjistit, co má na srdci a v útrobách svého akordeonu a budete nepochybně mile překvapeni.

Třetí z letošních perel Podviní bude jeden z několika hostů výročních koncertů Hop Tropu, a to sice trampská kapela FALEŠNÁ KARTA. Tři kytary, kontrabas a čtyři zpěvy aneb kvarteto pekelníků z Nového Města na Moravě. Kapela, která byla založena v roce 1995, má v repertoáru nejen písně Hop Tropu, ale i dostatek vlastního střeliva, které bezpečně zasáhne nejedno trampské srdce. O tom jsme se ostatně přesvědčili právě při oslavě čtyřicetin zde zmíněné trojice v Lucerně. Propracované aranže kytar a jejich vícehlasy nenechávají nikoho na pochybách, kde bralo toto kvarteto inspiraci. A mládenci mají vždy v rukávu nějaké to eso či jinou falešnou kartu. Své písně pálí ze zásobníků kytar s jistotou ostřílených westmanů a nenechávají nikoho na pochybách. Kdo viděl jejich pražské či jiné vystoupení, ví dobře, že je věru nač se těšit!

Předposlední ozdobou a klenotem tohoto večera bude uskupení s podivným jménem PŮLJABLKOŇ. Frontman a pěvec legendární kapely Jablkoň Michal Němec se rozhodl vedle mateřské kapely vytvořit i křehčí projekt a vzal si na pomoc dívčí vokál rovněž jablkoní Marie Puttnerové. Křehké i divoké písně v podání dvou hlasů a jedné akustické kytary jsou čímsi, co je vlastně těžké pojmenovat, ale to asi není ani nutné.Ať už je Půljablkoň folk, alternativa nebo cokoli jiného, jsou to hlavně překrásné písničky. Texty a melodie, v nichž se skrývají křehké, skleněné okamžiky, ale i divoký dusot kopyt srdce. A to vše na Vás čeká. Stačí otevřít oči, uši a nechat v sobě rozkvést Půljablkoň!

A o závěr a zlatý hřeb večera se už postará jihočeská folková legenda, kapela NEZMAŘI. Loni tento soubor, kterým svého času prošla třeba i Pavlína Jíšová, oslavil rovných 40 let své existence a nadělil si 2CD „Výběr XL“, vydané právě k tomuto pěknému výročí. A písničky, z nichž je složen program jejich letošních vystoupení, jsou průřezem toho nejlepšího, co kapela za ta dlouhá léta přivedla na svět. A přiznejme si, že právě Nezmaři a  mnohé jejich písně, patří už léta k tomu nejlepšímu, co na této scéně můžeme slyšet. Tak proč se divit, že nejedna perla z jejich repertoáru už dávno zlidověla. A abychom řekli vše podstatné, tak poslední nezmaří novinkou je kompletní zpěvník všech jejich vydaných písní, který bude i po koncertě v Podviní nepochybně k mání. Před několika lety právě tady doprovázeli Nezmaři Mikiho Ryvolu a byl to překrásný večer. Je jasné, že to, co nás čeká, bude zase nádherné a neopakovatelné.

A teď už nezbývá, než se těšit, až se sešeří a nad vysočanským kamenným hradištěm zavládne magie písní kapely, která nezmařila svou příležitost nám vstoupit do srdcí i životů a udělat je alespoň na pár chvil něčím jedinečným a krásným.

Těšíme se na viděnou v Podviní, přátelé!

 Dr. Otto Sepl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek