Open Air Festival PODVINÍ 2012

Open Air FestivalV přírodním parku vysočanského Podviní proběhne už třináctý ročník rockového festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ 2012. Festival už dávno patří k tradici kultury a života devátého pražského obvodu.Díky jeho netradičnímu zaměření ho navštěvují ho lidé nejen ze všech koutů Prahy, ale i z širokého a vzdáleného okolí.
Letošní ročník zahájí rock“n“roll / rockabilly band TWISTED ROD. V klasickém a zcela postačujícím obsazení kytara, bicí, kontrabas válcují tito tři mládenci s přehledem pódia i tančící slečny a pány, co se dostanou do jejich nebezpečné blízkosti. Své i vypůjčené hity pálí do éteru s jistotou rock“n“rollových střelců, kteří nemají ve zvyku minout cíl. Svižné rytmy se sypou ze strun s potřebnou lehkostí a při jejich koncertech je opravdu těžké nechat nohy v klidu odpočívat. Ostatně, stačí být v Podviní včas a uvidíte i uslyšíte sami.
Jako druhá se objeví na pódiu pětičlenná kladenská kapela ZRNÍ. Ve zvuku této „relativně“ křehké kapely je, mimo akustických i elektrických kytar a bicích, velmi zásadní zvuk houslí. Jejich hvězda kupodivu stoupá strmě vzhůru, což je o to příjemnější, že hudba ani texty nejsou vůbec hloupé. Písně Zrní by se snad daly charakterizovat slovy: nevšedně o všedních věcech. Jsou plné dynamiky, napětí a chvění slov v magickém prostoru času. Ne náhodou si tuto kapelu vyhlédla a oblíbila jistá Radůza, která jim také produkovala jejich debutové album „Hrdina počítačové hry jde do světa“. Tato první deska je velmi vydařená a koncerty neméně skvělé. Není tedy divu, že letos brázdí Zrní festivaly jako divé. Mimo jiné je bylo možné letos vidět například i na multižánrovém festivalu v Boskovicích. Není tedy asi pochyb, že je nač se těšit!
Poté se na pódiu objeví legendární formace The RITCHIE SUCCESS. Ryzí zástupci alternativní scény v Čechách. Kapela, která ve studiu geniálního zvukaře Ondřeje Ježka přivedla na svět vynikající desku „Chloroform“, jež by si zasloužila výrazně větší pozornost, než se jí v médiích dostalo. O výjimečnosti kapely svědčí například i to, že předskakovala Trickymu (spolupracovník Massive Attack) při jeho pražském koncertě, či v Košicích kultovní švýcarské kapele Young Gods. Němčina v textech, ale i samotná hudba mohou evokovat i taková jména jako Einsturzende Neubauten. Temný sound kapely je na českou scénu dost jedinečný a je velká škoda, že The Ritchie Success už vystupují jen zcela výjimečně. O to větší je naše potěšení, že se objeví právě v Podviní!
Předposledním souborem letošního PODVINÍ budou místní temní patrioté, podzemní orchestr BBP. Početný soubor po pěti letech natáčí nové cd „Je čas“, které by mělo vyjít na jaře příštího roku, a to na dobré značce Guerilla Records. Na tomto festivalu BBP vystupují zpravidla s hosty a je velmi pravděpodobné, že ani letos nebude o překvapení nouze. A hýbe-li komerce světem, rozhodně nehýbe tímto podivným souborem. Už téměř třicet let si kráčí svou cestou a je dost patrné, že na tom ani v budoucnu nehodlá nic měnit. Ještě nebyl postaven hostinec „Konec iluzí“, ani vyroben jukebox, z něhož by se právě v něm na přání sypaly „veselé“ písně podzemního orchestru. Škoda. Nezbývá tedy, než přijít tančit na jejich smrtící rytmy a melodie právě sem!
A o skvělý závěr večera už se postarají legendární punkoví intelektuálové z Teplic, kapela FPB (Fourth Price Band – Čtvrtá Cenová Skupina). Tedy pro upřesnění – neméně legendární UŽ JSME DOMA, kteří vzkřísili její punkové evergreeny. A kdo jiný, než ti, kteří je kdysi přivedli na svět? Jinými slovy – současnou sestavu UJD doplní původní kytarista FPB Romek Hanzlík a v divokých rytmech zazní legendární hity jako Ztratil jsem občanku, Egoista, Kárný tábor, ale snad i takové kusy, jako píseň kultovních The Residents „Santa Dog“. Kapela FPB měla od samého počátku v roce 1981 ve vodách českého punku poměrně výsadní postavení. Mimo vlastní texty, které byly na punkovou kapelu velmi atypické, zhudebňovali i klasiky české poezie. A jejich propracované, strukturované skladby se nahony lišily od běžné české punkové scény. A právě z FPB se po čase zrodil jeden z mála našich ve světě známých alternativních souborů UŽ JSME DOMA. Kdo jiný by tedy měl stát u zmrtvýchvstání této punkové legendy! Jedno je jasné – písně FPB nezahraje nikdo lépe než UJD! A navíc – kapela s tímto programem vystupuje jen zcela výjimečně a nám je velkou ctí, že právě u nás!!!
To nejlepší nakonec a nechat v sobě znít slyšené. To bude ta pravá punková tečka za třináctým ročníkem festivalu PODVINÍ. Ale, přátelé, to všechno máme ještě před sebou! Stačí být v ten pravý čas na té správné louce a v tom správném parku. A pak, ať už hovoří jen múzy mezi struny vpletené!!!
Naviděnou v Podviní!!!

6.9. od 16:30
v přírodním parku vysočanského Podviní
VSTUP VOLNÝ!!!

dr. Otto Sepl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek