Máte zájem o tuto doménu.
Chcete provozovat svůj web na adrese www.praha-prosek.cz ?
Kontaktujete nás info@praha-prosek.cz

OPEN AIR FESTIVAL PODVINÍ 2020 aneb DUNAJ SE VALÍ VYSOČANY

podviníLetošní rok byl zatím pro kulturu v Čechách dost smutným časem a nevhodný dárek z Číny nás mimo mnoha jiného připravil i o letošní ročníky tradičních festivalů PROSECKÉ MÁJE a FOLKOVÉ PODVINÍ. Ale naštěstí 21. ročník Open Air Festivalu PODVINÍ se nakonec díky rozhodnutí Městské části Praha 9 uskuteční, a tak podzimní alternativně-beatová sklizeň zachrání alespoň část kulturní tradice.
Festival zahájí dnes už legendární MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY, kapela, která už dlouhá léta patří mezi perly vydavatelství Indies. Toto jedinečné uskupení se pohybuje na pomezí folku, beatu a experimentálního písničkářství a na scéně působí už od roku 1986. Jejich hudba je plná pocitů, světla i stínů a ticha, které hraje, ale i něčeho nepojmenovatelného uvnitř každého z nás. Na kontě mají pět řadových alb a jedno živé CD. Ze světa svých křehkých tónů se dostali MBT na čas i mezi regulérní beatové kapely, a to snad jen proto, aby se odtud zase vrátili zpět do svých tichých a magických vod. Několik dlouhých let kapela vůbec nevystupovala, neboť nemoci, žel bohu, nechodí jen po horách. Ale asi před rokem se pánové a dáma opět vrátili na pódia, a to ve své původní sestavě, včetně zpěvačky Andrey Landovské. Vystupují málo, snad aby i pro ně byl každý koncert malým svátkem. Tahle muzika je křehká, tichá radost a každý z nás, kdo otevře své srdce, bude odměněn.

Phil1SDRUŽENÍ RODIČŮ A PŘÁTEL ROPY – kapela ještě podivnější než její název, ale skuteční znalci s vytříbeným vkusem dobře vědí. Patří mezi nemnoho opravdu zajímavých alternativních souborů, které jsou neprávem opomíjeny, přesto, že pódia rockových klubů brázdí už téměř třicet let a zasloužili by si daleko větší porci té pomíjivé světské slávy. Jejich skladby jsou skutečný experimental. Rytmické pasáže krájí zvuk saxofonů, aby vzápětí kytara, basa, bicí začaly frázovat v punkových rytmech a do položené klávesové plochy zazněla deklamace nerudného pěvce Romana. Dekadentně půvabné a sarkastické texty jsou neodmyslitelnou součástí Ropy. SRPR mají za sebou několik oficiálních i neoficiálních alb, včetně živého DVD a jejich koncerty jsou skutečně maso. Věřte, že je nač se těšit!
Poté se na scéně objeví kultovní postava pražské nezávislé scény Phil SHOENFELT a jeho kapela SOUTHERN CROSS. Kdysi jsem o něm napsal: „… a díky Philovi má i Praha svého Nicka Caeva“ a není třeba na tom měnit ani písmeno. Temný sound kapely a ještě temnější Philův vokál něžně krájí na plátky vaše srdce, aniž byste si čehokoli všimli. Hudba je pekelně podmanivá a silné melodie se samy ukládají na hardisky vašich pamětí. Posledním počinem kapely je živé CD z hostince „U vystřelenýho voka“ a loni Phil natočil s Chrisem Hughesem (bubeníkem Fatal Shore a Dim Locator) nové sólové album „Cassandra Lied“.
A poté už opanuje ona zrádná prkna, která prý znamenají svět, tradičně podzemní orchestr BBP.. Patrioti místního podzemí mají také novinku, a to sice zbrusu nový animovaný klip k písni Labutě z Valdic, věnované Ivanu Martinu Jirousovi. Výtvarnice Volha podviníSafronava skvěle propojila pískovou animaci s hudbou podzemního orchestru a vytvořila velmi působivé dílko, které opravdu stojí za vidění. A podivné rock“n“rolly BBP tradičně roztančí živé i mrtvé, aby byl už ten pekelný rok 2020, který opravdu nepřinesl mnoho dobrého, konečně za námi!

A jak to vypadá, když se Prahou valí DUNAJ, uvidíte na samý závěr večera. Zlatým hřebem festivalu bude vystoupení kultovní brněnské kapely Dunaj, která se po letech ticha vrátila na pódia a hraje a duní jak za starých časů. Nad hlavami trojice Václavek, Koudelka, Ostřanský se tiše vznáší duch Jiřího Kolšovského, který už sice opustil tento svět, ale ke kapele prostě patří, ať už stojí na pódiu, či se jeho přízrak vznáší nad hlavami přátel. V loňském roce byl do kin uveden dokument o této brněnské legendě zvané Dunaj. A skvělou zprávou je, že kapela dokončuje novou desku, takže zazní jak staré evergreeny, tak i zbrusu nové kusy. Lepší pecku na závěr alternativního hodokvasu si těžko můžeme přát. Ať se divoké i křehké tóny Dunaje vlijí do našich tepen, žil i srdcí. Vždyť v jakém jiném rytmu by měla právě tento večer bít?
Naviděnou v Podviní, přátelé! Dr. Otto Sepl

3.9. od 16:30
přírodní park vysočanského Podviní

DUNAJ
BBP – podzemní orchestr
Phil SHOENFELT & SOUTHERN CROSS
SDRUŽENÍ RODIČŮ A PŘÁTEL ROPY
MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY

VSTUP VOLNÝ!

foto: Konstantin a Otto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek