Pamětní deska Ivanu Jandlovi

V úterý 7. října v 16:00 hodin bude ve foyer Divadla Gong v Praze 9 slavnostně odhalena pamětní deska k uctění památky Ivana Jandla. Tento režisér, dramatik a herec byl letos v září oceněn Městskou částí Praha 9 In memoriam titulem Čestný občan Prahy 9.

Ivan Jandl již v dětství zazářil jako herecká hvězda natolik, že získal, jako vůbec první Čech a neameričan v historii dětským Oscarem (Academy Juvenile Award). Američtí filmoví novináři a kritici ho navíc poctili i prestižním Zlatým glóbem. Československý režim k němu byl však neúprosný a právě díky tomuto ocenění v kapitalistickém Holywoodu mu byl jakýkoliv další rozvoj znemožněn.

Přesto se nevzdal a divadlu se věnoval alespoň v rámci možností. Herec a režisér, jehož talent byl podle pamětníků neoddiskutovatelný,  divadlem doslova dýchal. Už v osmnácti letech založil na libeňském gymnáziu divadelní spolek Studio 9, které později vystupovalo pod hlavičkou OKD Praha 9. Teprve ale sloučení s Divadelním spolkem Gong počátkem 70. let minulého století znamenalo pro Jandla tvůrčí explozi a nejplodnější období, které trvalo až do jeho předčasného úmrtí v roce 1987.

„Městská část Praha 9 je hrdá na to, že v našem divadle působila taková osobnost, jako je Ivan Jandl. Také proto jsme se rozhodli  ocenit jeho práci čestným občanstvím a zároveň uctít jeho památku odhalením pamětní desky v divadle, v němž našel zázemí ,“ říká místostarosta Prahy 9 Mgr. Adam Vážanský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek