PODVINÍ 2018 Open Air Festival

podvini 201819 LET CESTY ZA ALTERNATIVOU – OPEN AIR FESTIVAL PODVINÍ 2018 
Open Air Festival PODVINÍ 2018 . Letos již 19. ročník se tradičně koná v překrásném prostředí přírodního vysočanského parku ve čtvrtek 13. září 2018 od 16:30 hodin. A na co se můžete z rockové a alternativní scény letos těšit ?

Vysočanský přírodní park je už podevatenácté místem, kde se září co září scházejí příznivci alternativní a nezávislé hudební scény na festivalu PODVINÍ. Už dlouhá léta patří tato akce k tradicím a kulturnímu životu Devátého pražského obvodu. Toto tradiční setkání netradiční rockové hudby sem přivádí beatový lid nejen z celé Prahy, ale i jejího dalekého okolí. A co nás tu čeká letos, přátelé?

Kapelou, která otevře celé odpoledne a večer, nebude nikdo jiný, než Pepa LÁBUS a SPOL. Jeho hlas dobře znají všichni posluchači radia Beat, ale to není to podstatné. Podstatná je hudba a texty tohoto uskupení, které ve spojení a v podání těchto pánů má své podivné kouzlo a sílu. A to, ať už jsou to písně křehké a něžné, nebo kusy psané na drsně rockový, smirkový papír. Tato pětičlenná kapela už pěkných pár let brázdí moře naší beatové scény a kdo je viděl jednou, přichází znovu a znovu, protože živé koncerty jsou opravdu živé a každému je jasné, že zkrátka stojí za to být při tom! Jejich folkrockové balady zdobí v posledních letech i výrazný zvuk houslí a celá kapela šlape jako dobře promazaný stroj. Prostě něco, co rozhodně stojí za to vidět i slyšet!

Jako druhá vystoupí legendární slovenská kapela TORNÁDO LUE. V devadesátých letech patřila tato kapela k tomu nejlepšímu, co bylo na nekomerční rockové scéně ku slyšení. Uhrančivý swing-rockový sound a divoká kapela s krásnou černovláskou u mikrofonu byla jakýmsi zjevením. Zpěvačka Jana Tóthová navíc zpívala většinu textů v češtině, což se slovenským přízvukem mělo neodolatelný půvab. Jejich hity jako Krávy, Slunečnice, Sladké je žít, Mrtví kamaráti, Elvíra či Blue Velvet byly skutečnými evergreeny beatové scény a Rádia 1. Kapela několikrát přerušila svou činnost, ale po třech studiových albech natočila v roce 2012 živé CD Live Nu Spirit Club, na kterém se představuje v úspornější, nebo chcete-li komornější, tříčlenné sestavě. Hrají staré hity i nové písně a to toliko v doprovodu kytary, kláves a nezaměnitelného hlasu své zpěvačky. Přijďte si i Vy zavzpomínat na stará, dobrá devadesátá!

Třetí kapelou nebude nikdo jiný než KVĚTY. Jeden z kultovních souborů města Brno, který má za sebou už nejen bohatou historii, ale i pěknou hromádku výborných desek u labelu Indies. Tak, jako dříve patřily k brněnskému soundu kapely Dunaj, E, Z kopce, Iva Bittová a Pavel Fajt …, zastupuje dnes tuto scénu mezi několika dalšími bezesporu kapela Květy. Hlavou uskupení je výrazný brněnský klasik Martin Kyšperský, který mimo Květů, má na triku i své sólové projekty, a ty rozhodně stojí rovněž za slyšení. V minulém roce kapela vydala dokonce dvě studiová desky + zpěvník, takže k dnešnímu dni má na kontě rovných devět řadových alb. Květy jsou krásné, divné a jiné. Přijďte se o tom přesvědčit do botanicko-beatové zahrady v Podviní.

Předposledním souborem tohoto večera bude tradičně podzemní orchestr BBP. Po dlouhých deseti letech přivedlo toto v rockových vodách věru podivné uskupení na svět zbrusu nové studiové album „Je čas“ (Guerilla Records). Poprvé bylo roztočeno pány Davidem Vávrou a Stanislavem Divišem v libeňské Synagoze a nyní přišel čas ho i tradičně pokřtít. A kde jinde, než právě na tomto festivalu Prahy 9 a Nakladatelství RAT. Temný sound podzemního orchestru ozdobilo na CD několik hostů, ale především také několik obrazů pana Jaroslava Róny a vzniklo album, které opravdu stojí za to mít doma! „Malý artefakt umění a času.“ Dámy a pánové z podzemního orchestru tu předvedou živě jak skladby z nového CD, tak i staré evergreeny, na které už jste se už dávno naučili tančit. A zítra se bude tančit všude – na Hradě i v podhradí, dokud píseň „Bajkal“ zní!

A pak přijde zlatý hřeb večera, kterým bude do tmy přibit živý plakát šíleného malíře Martina Velíška – žlutý domeček a divoké tváře kapely UŽ JSME DOMA! Ve světě asi nejznámější česká, opravdu rocková, kapela pár dní před tímto koncertem pokřtí na festivalu ve městě Longyearbyen na Špicberkách své zbrusu nové album „Kry“. Večer v Podviní bude jejím prvním koncertem s novou deskou zase doma! Pekelný stroj na energii – tak by se asi dala kapela UJD charakterizovat. Její zvuk rozeznáte mezi tisíci a desky této formace vycházejí mimo rodné hroudy například v Polsku, Japonsku, Francii, USA … Kdo neposlouchá jen komerční rádia a má alespoň trochu dobrého vkusu, může tuto kapelu opravdu jen těžko neznat. Český křišťál na hudební scéně, neboli písně dokonale vybroušené a patřičně ostré! Nezbývá, než se těšit na peklo s názvem UJD a budoucí evergreeny z nového alba „Kry“.

Stačí být jen ve správný čas na tom správném místě. Naviděnou v Podviní, přátelé!        
Dr. Otto Sepl

Těšíme se na vás!

foto: Konstantin, Jakub Rejent

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek