Procházka industriálními Vysočany
V neděli 2.10.pořádá občanské sdružení Kruh ke Světovému dni architektury komentovanou procházku industriálními Vysočany.
Proměna industriální čtvrti s historikem architektury Lukášem Beranem. Severovýchodní část Vysočan představuje dnes již poslední velký pražský soubor autentické průmyslové architektury, zatím jen pozvolna prorůstající novými městskými funkcemi. Podél Kolbenovy ulice se nachází nejen budovy elektrotechnické továrny Emila Kolbena a pozdějšího podniku ČKD s rozsáhlými stavbami válečné výroby letadel, ale také skladiště ministerstva pošt či zbytky továren Aero a AGA. Staronovým symbolem Vysočan se ještě může stát parní mlýn společnosti Odkolek v ulici Ke Klíčovu od architekta Huberta Gessnera. Součást 6. bienále Industriální stopy.
SRAZ: 2. 10., 10:00, stanice metra Kolbenova
Architekti v ulicích představí svá rodná města.
Obyvatelé řady českých a moravských měst budou mít v neděli 2. října příležitost nově objevit své město. Řada předních českých architektů a teoretiků architektury vyrazí v tento den do ulic nejen svých rodných měst, kde provedou místní obyvatele po zajímavých stavbách současné architektury a upozorní na krajinné a urbanistické souvislosti či zvláštnosti. Organizátoři akce – občanské sdružení KRUH – oslaví tímto festivalem Mezinárodní den architektury a své desetileté výročí.
Oslavy Dne architektury proběhnou ve více než dvaceti českých a moravských městech. Vedle Prahy, Brna a Ostravy, Plzně, Pardubic, Liberce, Českých Budějovic a Zlína se tato akce uskuteční i v menších neméně zajímavých městech a obcích. Organizátoři oslav Dne Architektury připravili pro širokou veřejnost sérii osobitých lokálních prohlídek s architekty střední a mladší generace. Procházky povedou např. Jaroslav Wertig (Ateliér 69), Pavel Nasadil ( FAM ARCHITEKTI), Roman Brychta a Petr Lešek (Projektil), Jan Žalský a Petr Pinkas, Ondřej Císler a řada dalších tvůrců, kteří praktikují převážně v hlavních či větších městech. Nyní se však vrací do svých rodných měst, kde provedou místní obyvatele po zajímavých stavbách převážně současné architektury a upozorní na krajinné a urbanistické souvislosti či zvláštnosti.
„Zajímají nás výjimečné stavby a genius loci daného místa. Snažíme se ukázat výjimečné stavby industriálního či hospodářského charakteru, stejně jako poukázat na nezdařilé realizace a necitlivé městské zásahy. Zároveň však chceme upozornit místní obyvatele i reprezentanty obcí na fakt, že se mezi nimi narodili lidé, věnující se aktivně a profesně architektuře. V neposlední řadě chceme iniciovat setkání laické veřejnosti s architekty a posílení všeobecného povědomí o vlivu architektury na naše prostředí.“
Celá akce vyvrcholí pouličním festivalem v Praze, oslavou 10ti let projektu Kruh. Procházky jsou zdarma, určeny široké veřejnosti se zájmem o současnou architekturu.
Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti – tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Do nynějška uspořádal Kruh více jak sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře, výstavu Povolání:architekt(ka). Kruh pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře.
www.industrialnistopy.cz
http://www.denarchitektury.cz/