Prosecké jaro pod trojrohým kloboukem
Městská část Praha 9 si v neděli 28. 5. 2017 od 14.00 do 18.00 připomene 300. let od narození české královny Marie Terezie a 260. let od bitvy u Prahy-Štěrbohol 6. 5. 1757.
V letošním roce (13.5.1717) uplyne 300. let od narození jediné ženy na českém trůně – české královny Marie Terezie. Tato panovnice dokázala pro české země prosadit mnoho dobrých věcí v jejich prospěch. Především je dokázala udržet pospolu a nedovolila jejich rozdělení mezi cizí mocnosti. To se nestalo bez obětí. Na jaře roku 1757 zaútočil na české korunní země pruský král Fridrich II., který postupně prorazil až ku Praze. Za svůj hlavní stan si zvolil faru u kostela sv. Václava na Proseku a jeho vojsko se rozložilo na tehdejších nezastavěných pláních od Bohnic přes Kobylisy, Střížkov, Prosek až ke Kbelům. Na druhé straně, armáda Marie Terezie, vedená princem Karlem Lotrinským, jemuž stál po boku polní maršál Browne, zaujala pozice na vrchu Vítkov až po Aloisov (Kyje). 6.5.1757 svedly obě armády velkou bitvu – více než 125 000 vojáků na obou stranách bojovalo v prostoru od Hrdlořez po Měcholupy, od Štěrbohol po Nusle. Za pět hodin byly ztráty obou stran více než 26 000 mužů. Armáda Marie Terezie se stáhla za hradby Prahy a začalo obléhání Prahy pruským vojskem. Prusové vítězili….
A právě tyto události chceme vzpomenout v parku Přátelství na Proseku. Připravena je pestrá nabídka dobových i nedobových her pro děti (kolf, kriket, házení na cíl i přesnost, omalovánky, korálkování, výuka šermu, výuka žonglování, janovské losování), dobové tržiště s řemeslníky, kteří divákům ukáží svůj um a dobové postupy při výrobě věcí denní potřeby. Bude možno navštívit improvizované vojenské ležení, ochutnat vojenský chléb a dva druhy piv, uvařených podle dobových receptů pro vojáky z 18. století.
Náladu podpoří vystoupení skupiny MUSICA BOHEMICA PRAHA , pod vedením uměleckého vedoucího Jaroslava Krčka s písněmi a melodiemi ze 17. a 18. století (17.00).
Moderuje Martin Hrdinka.
Přijďte se pobavit, zasoutěžit si a ochutnat to, co vojáci jedli v 18. století!
Vstup zdarma – nálada skvělá!