Prosecké letecké slavnosti – Vzduch je stále naše moře!

Nebe je naše mořePřed 100 lety vzlétl první český letec ing. Jan Kašpar. Byl to čin na tehdejší dobu mimořádně výjimečný. Na jeho následných produkcích jej vítaly statisíce lidí, kteří tak měli možnost poprvé ve svém životě vidět skutečné létadlo ve vzduchu. Tím začala nová éra létaní v českých zemích, na kterou po vzniku Československé republiky v roce 1918 navázal nově vzniklý letecký průmysl, doprava a další odvětví na ně navazující. Letectví se stalo v českých zemích významným oborem, který zaměstnával až 100 000 lidí. V českých zemích, a zejména v pražském regionu rozprostírajícím se od Holešovic, přes Vysočany, Prosek, Letňany, Kbely a Čakovice, bylo vyrobeno mnoho tisíc kusů letadel z nichž mnohé typy se staly světově proslulými a staly se etalony světového letectví. Počtem vyrobených letadel a zvládnutým know how se Československo řadilo v letectví mezi nejvyspělejší státy nejen v Evropě, ale i na celém světě.

Program:

Park přátelství u rybníčku na Vysočanské ulici (stanice metra Prosek a dále pěšky podle šipek k místu konání akce)

13:30 Zahájení akce, přivítání účastníků, připomenutí významu na Ing. Jana Kašpara

Otevření výstavních expozic:

Ing. Jan Kašpar první český letec,

100 let letňansko-kbelského leteckého regionu,

10 let Leteckého informačního vzdělávacího a společenského centra Stará Aerovka

Exponáty:

Replika letounu Bleriot Ing. Jana Kašpara

Kráva, díky které se Ing. Kašpar naučil létat a vznesl se do vzduchu

Replika stíhacího letounu Camel z první sv. války

Větroň, Rogalovo křídlo, padáky a paraglidy

14:00 – 16:00

Letecké odpoledne pro širokou veřejnost, zejména děti:

Běh s padákem na 50 metrů

Jízda zručnosti s tříkolkou motorového rogala

Soutěž házedel o nejdelší let vzduchem

Ukázky létání akrobacie rádiem řízených modelů,

Představení a prezentace současných leteckých kategorií a odborností s možností praktického vyzkoušení – na zemi

16:30 Vyhlášení vítězů leteckých soutěží pro veřejnost

18:00 Zakončení akce


Hangáry Stará Aerovka, Hůlkova ulice Praha 9 Kbely, Letiště Letňany

(stanice metra Letňany, dále 2 stanice MHD do stanice směr Kbely “Důstojnické domy“a dále 400 m pěšky Hůlkovou ulicí)

od 10:00 Slet letadel, přehlídka letadel, vyhlídkové lety, prohlídka letadel

od 18:00 Aeroparty – hangarparty hudba, zpěv, odborné a společenské diskusní centrum

První veřejné letecké vystoupení Ing. Jana Kašpara v Praze se uskutečnilo na proseckých pláních v roce 1910. Proto se Pražské letecké slavnosti 2010 konají právě na Proseku a jejich cílem je tuto významnou událost připomenout.

Organizace akce:

Akci organizuje Svaz letců ČR – 7. odb. a Letňansko-Kbelský letecký region o.s. ve spolupráci s městskou částí Praha 9. Hlavní program se bude konat na Proseku, u rybníčku v parku Přátelství, stanice metra Prosek, přiletivší účastníci leteckých slavností budou mít zázemí v hangárech Staré Aerovky na letňanském letišti.


Plán rozložení akce v hlavní lokalitě na Proseku u rybníčku:

Hlavní část proseckých slavností se bude konat na Proseku, u rybníčku v parku přátelství. Plocha využitá na akci bude ohraničena asfaltovým chodníčkem, který bude využit pro umístění výstavních kostek s výstavními expozicemi týkající se českého letectví, které budou rozmístěny po obvodě tohoto „areálu“. V blízkosti hospůdky směrem k amfiteátru bude umístěn hlavní stan, kde bude moderátor, hudba a proběhne zahájení akce. V blízkosti stanu bude umístěna replika Blériotova letadla, panely s výstavou o Janu Kašparovi. Na louce budou probíhat soutěže pro děti a další veřejnost, běh s padákem na vzdálenost, házení plastovými házely a slalom v jízdě s motorovou tříkolkou od rivala. Budou zde probíhat i ukázky létání s modely. Na vodní ploše se počítá s létáním s rádiem řízenými hydroplány. V průběhu akce se bude prodávat běžné stánkové občerstvení. Bude-li to možné z meteorologických a provozních podmínek počítá se s přelety jednotlivých letounů nad tímto místem konání této akce.

V hangárech Staré Aerovky na letišti v Letňanech:

bude pobočné místo konání slavností, zázemí a depo akce kde si návštěvníci budou moci prohlédnout letouny, shlédnout audiovizuální programy, besedovat a občerstvit se. Večer bude pro zájemce připravená hangárpárty.


Zdroj textu: http://www.aerovka.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek