PROSECKÉ MÁJE 2016

BBP-podzemno_orchestr_2K začínajícímu létu a příjemným tradicím našeho Devátého pražského obvodu patří už dvaadvacátým rokem festival alternativní a nezávislé scény PROSECKÉ MÁJE. Nejstarší hudební festival Prahy 9 proběhne tradičně v příjemném prostředí zahrady Pavana na Starém Proseku. I letošní program jasně hovoří o tom, že je nač se těšit.
Májovou beatovou veselici zahájí dvojice hudebníků s půvabný názvem SOUSEDI. Zvuk elektrické kytary a violoncella vytváří ve spojení magické plochy, které vás obklopí, prostoupí a posléze pohltí. Zavedou vás do svých podivných světů a přestanete vnímat prostor i čas. Minimalismus, alternativa, ambient – to vše jsou směry, které se vejdou do propletených a vrstvených zvuků těchto dvou pánů a jejich nástrojů. Duo hraje převážně instrumentální skladby. V roce 2013 přivedli na svět moc pěkné cd „Purpura Echo“ (Polí 5), na kterém hostuje například Dorota Barová z Tara Fuki a několik dalších hostů. nelze, než vřele doporučit.
Janota_1935_2Jako druhá vystoupí brněnská podzemní kapela BETONOVEJ BEZ. Klasické bigbeatové obsazení doplňují dva saxofony a trubka. Za leta své sklepní existence už patří tento šestičlenný band mezi brněnskou alternativní klasiku a kupříkladu jejich píseň „Pojízdný hřbitov“ už místy téměř zlidověla. Je radost je nejen vidět, ale i slyšet. Pět mládenců a sličná saxofonistka zahrají pro vaše uši i srdce něco poetických písní, v nichž se můžete pokusit najít rozbité kousky naděje a optimismu. Pokud je nenajdete, můžete alespoň tančit!
Předposlední se na pódiu pod proseckou imaginární májkou objeví pražské uskupení
JANOTA 1935, které na těchto prknech a tomto festivalu hrálo před dlouhými devíti lety. Kapela sama byla založena už v roce 1994 a po osmi letech existence vydala své bohužel dosud jediné album „Mechanické zvíře“. Na nějaký čas se ztratili z pódií i povrchu zemského, aby před nedávnem opět vstali z čerstvě oprášené rakve a vrátili se na prkna, která znamenají svět. Oni sami označují svou hudbu jako „noise – chanson“, s čímž by se snad, koneckonců i dalo souhlasit. Jejich podivné šansony v podání kláves, dvou tenor saxofonů, basy, bicích, kytary a sugestivního Spiderova vokálu v sobě nesou cosi apokalyptického a monumentálního zároveň. Je radost slyšet opět písně pavoučího muže a jeho věrných druhů.
Sousedi8A o závěr PROSECKÝCH MÁJŮ 2016 se už tradičně postarají místní patrioti, BBP – podzemní orchestr. Pánové a dámy z tohoto podivného orchestru zahájí klasickou hymnou festivalu, legendární písní „Ty prosecké Máje“ a pak už roztáhnou oponu noci a pozvou vás do podivného freakshow našich životů. Z pódia se budou sypat perly a záleží jen na vás, kdo bude chytat, tančit a kdo poslouchat. Zazní i zbrusu nové písně „Labutě z Valdic“ pro Ivana Martina Jirouse a „Poslední rozhodnutí“ pro kytaristu MM, který opustil orchestr i tento svět před necelými dvěma lety. Na úplný závěr večera zazní do noci už tradiční ukolébavka a před vašima očima projede po nebi trpaslík na hřbetě podivného hlodavce. A bude čas jít spát.
Ale celý dvaadvacátý ročník a kouzlo alternativního proseckého hudebního hodokvasu i tohoto večera leží teprve před námi, přátelé!
Naviděnou v zahradě Pavana!

p.s.: Na místě samozřejmě nebude chybět ani pojízdná prodejna alternativní a nezávislé hudby a literatury, kterou jinde nekoupíte – POLÍ PĚT (www.polipet.cz) a povoz s ohnivou vodou i nealkem.
A stará dobrá tradice: VSTUP VOLNÝ! dr. Otto Sepl

foto: Konstantin a Otto

PROSECKÉ MÁJE 2016
26.5. od 16:30
Zahrada Pavana – ul. U prosecké školy

BBP – podzemní orchestr
JANOTA 1935
BETONOVEJ BEZ
SOUSEDI

VSTUP VOLNÝ!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek