PŮLKULATÉ VÝROČÍ aneb 15 LET FOLKOVÉHO PODVINÍ

Hop TropPrávě letos to bude 15 let, co se zabydlela trampská a folková hudba v kamenném hradišti přírodního vysočanského parku. Za zvukem kytar, mandolín, banja či kontrabasu sem zabloudili a posléze se naučili pravidelně chodit lidi z celé Prahy i dalekého okolí. A protože tradice je tradice a navíc, tohle je opravdu víc než pěkná tradice, čeká nás i letos bohatá tramsko-folková žeň, jak se na půlkulaté výročí festivalu sluší.

Letošní ročník zahájí, ale o rovnou půlhodinu dříve, pětičlenná folková formace VE ČTVRTEK V PĚT. Opravdu krásný dívčí, a konec konců i mužský, vokál, dobří muzikanti, neméně dobré aranže a velmi příjemná folková klasika. Taková, která je o něčem a navíc pohladí po duši. Kapela existuje sice jen necelé tři roky, ale její členové mají za sebou poměrně bohatou hudební minulost. A o tom, že tyhle písničky stojí za poslech, není věru třeba pochybovat. Přijďte se přesvědčit sami a věřte, že nebudete litovat.

Čtvrtek 7.6. 2018 od 16:30

HOP TROP
DRUHÁ TRÁVA
Jiří DĚDEČEK
Aleš PETRŽELA s kapelou
VE ČTVRTEK V PĚT

VSTUP: VOLNÝ

Jako druhý vystoupí klasik české před i porevoluční folkové scény a velký milovník šansonu i celé Francie, pan Jiří DĚDEČEK. Nemnoho písničkářů vládne jazykem tak dobře jako on, a to navíc nejen českým. Těžko hledat v českých vodách folkových podobně noblesního mistra slova a sarkasmu. A použije-li právě on v textu sem tam nějakého vulgarismu, pak vždy jen toho správného a v daném případě nenahraditelného, jenž zajiskří a vždy bezpečně zasáhne svůj cíl. A  snad právě to je v dnešní době to skutečné umění. Jeho písňové texty si oblíbili i mnozí rockoví hudebníci, jako např. V. Mišík a jeho ETC, NPSDB či Panika. Písně jako Vysočany – Libeň, Velikej hever, Když se kouří konopí či Kouzlo noční samoty, … se dnes drhnou u stolů v hostincích i u táborových ohňů. Jsme rádi, a Vy nepochybně též, že pan Jíří bude už podruhé hostem tohoto festivalu.

Robert KřesťanJako třetí se Vám představí Aleš PETRŽELA se svou kapelou. Asi nejtrefnější by bylo patrně přirovnání k písním a tvorbě Tomáše Kluse. Leč Aleš má většinu kariéry teprve před sebou a tím pádem je zatím výrazně méně provařen, než jeho megaslavný kolega. Každopádně by byla opravdu škoda si tohoto talentu nevšimnout. Stačí si pustit píseň „Cukr a sůl“ ze seriálu Single Man, nebo kupříkladu víc než jen pěknou věc „K nezkrocení“. Je důvod se domnívat, že tohoto pána s jeho kapelou může při troše štěstí čekat poměrně nemalé množství slávy a uznání. Přijďte posoudit sami.
A jako předposlední účinkující se na pódiu objeví skutečná legenda, a to sice Robert Křesťan a DRUHÁ TRÁVA. Kapela, kterou není třeba nijak představovat ani velebit, neb ji znají Čechy, Morava i Státy Spojené. Parta skvělých hudebníků kolem Roberta Křesťana má za sebou už věru pěknou řádku skvělých desek a v roce 2015 přivedli na svět i své koncertní DVD, které si tento soubor bezesporu už dávno zasloužil. Desky jsou nádherné, ale živá vystoupení Druhé Trávy jsou okamžiky, na které se nezapomíná. Ani my jsme na ně nezapomněli a je nám ctí i radostí, že právě tato kapela ozdobí i naše půlkulaté výročí v Podviní!

DEDECEK2A závěr večera nebude patřit nikomu jinému než kapele, která k tomuto festivalu už od jeho počátku patří a která příští rok oslaví rovných a neuvěřitelných 40 let své existence, a to sice klasikům trampské písně, skupině HOP TROP. Tato trojice božích desperátů rozvezla své písně nejen po celé širé domovině, ale i krajanům do mnoha koutů světa, Ameriku a  břehy australské nevyjímaje! Chlapci zase neváhali přivézt něco australských písní i inspirace zase zpátky do Čech. A navíc si přiznejme, že jen málokterý trampský oheň u nás smí dohořet bez přiložení písně Hop Tropu. Samson, Huberťák a Šroub jsou jména, bez kterých by ve světě mnohých z nás něco podstatného chybělo. Kdyby nic jiného, tak radost určitě! Bez velkého přání jedné jisté, této kapely a jejího legendárního zvukaře Rendy Caise, ale i toho nádherného místa ve Vysočanech, by tento festival prostě nebyl.

A proto si snad ani nejde představit, že by právě na tomto výročním večeru Hop Trop mohl chybět! 
Díky i Vám všem, kteří jste vzali tento festival Devátého obvodu za svůj, a to ať už jste z jakéhokoli koutu naší stověžaté Matky měst, nebo jejího jakkoli vzdáleného okolí. Pojďme společně oslavit, že se právě tady v Podviní, pod kořeny folkového stromu, můžeme potkat už popatnácté a navíc u muziky, která za to stojí!
Těšíme se na viděnou, přátelé!  

                                                                                                          dr. Otto Sepl
foto: Konstantin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek